Instructor sportiv

Instrucor sportiv

(cod N.C. 3475.3.2), nivelul 3

Cursurile de formare pentru calificarea Instructor sportiv desfășurate în cadrul Universității de Vest din Timişoara vor avea loc în cadrul bazei sportive a Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport şi vor fi coordonate de Simona Amânar-Tabără, fostă gimnastă, multiplă medaliată olimpică, mondială și europeană la gimnastică, actualmente asistent universitar în cadrul Facultății de Educație Fizică și Sport a UVT și arbitră de gimnastică. De asemenea, Simona Amânar-Tabără deține și titlul de Maestru emerit al sportului și ocupă funcția de vicepreședinte a Federației Române de Gimnastică. Cea de-a doua formatoare este Simona Angela Petracovschi, conferenţiar universitar la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, cu numeroase stagii de studiu sau formare în străinătate şi o vastă experienţă în domeniu. Astfel, cursantele vor beneficia de experienţa profesională unică a celor două coordonatoare în vederea formării ca instructor sportiv.

Competenţe dobândite prin participarea la cursul de formare:

• însuşirea importantei sectorului de activități fizice de timp liber la nivel macroeconomic;
  • cunoaşterea şi însuşirea tipurilor de activităţi sportive de tip aerobic, fitness, etc;
  • cunoașterea și însușirea noțiunilor privind efortul fizic;
  • cunoașterea și însușirea noțiunilor privind aptitudinea psihomotrică rezistența;
  • cunoașterea și însușirea noțiunilor privind aptitudinea psihomotrică forța;
  • cunoașterea și însușirea structurii unei sedințe de aerobic;
  • cunoașterea și însușirea unor noțiuni de acompaniament muzical la clasă;
  • cunoașterea și însușirea unor noțiuni de didactică sportivă;
  • cunoașterea și însușirea unor noțiuni de comunicare cu grupul de participanți la clase;
  • cunoașterea și însușirea noțiunilor privind materialele care pot fi folosite la clasă și utilizarea lor;
  • cunoașterea și însușirea unor noțiuni privind aptitudine apsihomotrică flexibilitatea;
  • cunoașterea și însușirea unor noțiuni privind relaxarea mentală;
  • cunoașterea și însușirea unor noțiuni de etică și deontologie;
  • însuşirea responsabilităților instructorului sportiv;
  • cunoaşterea modalităţilor de evaluare somatică și fizică a uni grup;
  • însușirea unor tehnici minime de promovare a programelor de aerobic.

19.10.2015 Anunţ examen de absolvire - Instructor sportiv

26.01.2015 Anunț demarare curs Instructor sportiv

23.12.2014 Rezultatele finale ale etapei de selecție pentru cursul de ,,Instructor aerobic-fitness"

16.12.2014 Rezultatele preliminare ale etapei de selecție pentru cursul de ,,Instructor aerobic-fitness"

05.12.2014 Anunț de informare cu privire la demararea selecției grupului țintă Instructor aerobic-fitness, cod COR 342304

04.12.2014 Rezultatele etapei de preînscriere pentru cursul de Instructor aerobic-fitness

01.11.2014 Anunț demarare curs Instructor aerobic-fitness

01.11.2014 Calendar de selecție a grupului țintă pentru cursul de Instructor aerobic-fitness

08.08.2014 Metodologia de selecție a grupului țintă pentru activitatea A4. Furnizarea de programe de calificare de nivel 2 și 3, în domeniile industriei și serviciilor, pentru 360 de femei.

JoomShaper